NOVATURAS
Nesen skatītie
Vēlmju saraksts
Novatours novērtējums

Ik gadu Baltijas jūras piekrastē tiek atrasti arvien vairāk cilvēka darbību rezultātā cietuši putni un roņi. Līdz šim rūpes par šādiem dzīvniekiem un putniem ir uzņēmies Lietuvas Jūras muzejs, kuram nav īpaši šim piemērotu telpu un aprīkojuma. Lai spētu sniegt augstvērtīgāku palīdzību cietušajiem Baltijas jūras iemītniekiem, ir uzsākts vērienīgs projekts - Baltijas jūras dzīvnieku rehabilitācijas centra būvniecība. Centrs plāno attīstīt arī zinātnisko darbību, lai labāk izprastu savvaļas dzīvnieku uzvedību un spētu rast risinājumus to aizsardzībai.

“Šobrīd pētījumi tiek veikti nepiemērotos apstākļos vai zinātnieki ir spiesti veikt pētījumus ārzemēs. Šādi pētniecības un rehabilitācijas centri pastāv lielākajā daļā pasaules civilizēto jūras valstu. Tagad šo valstu sarakstam pievienosies arī Lietuva. Mēs ar prieku speram vēl vienu svarīgu soli pretī šī mērķa sasniegšanai - ar partnera “Novatours” palīdzību mēs esam iegādājušies īpašus raidītājus, kas mums palīdzēs noskaidrot, kurp ved pēc mūsu aprūpes atbrīvoto dzīvnieku ceļi. Mēs ceram, ka šādā veidā mēs vismaz vairākus gadus varēsim vērot roņu izturēšanos, ”stāsta Lietuvas Jūras muzeja Jūras zīdītāju un putnu nodaļas vadītājs Arūnas Grušas. Oktobra vidū izārstētie roņi tiks atgriezti Baltijas jūrā. Trīs no tiem savā dabiskajā vidē atgriezīsies ar raidītājiem. Šie raidītāji centra speciālistiem ziņas par roņu gaitām sniegs aptuveni gadu vai līdz brīdim, kad roņu mazuļi būs nomainījuši vilnu, un tie dabiski nokritīs. Lietuvas Jūras muzeja speciālistiem būs iespēja gadu vērot atbrīvotos roņus. Iegūtā informācija būs noderīga diviem mērķiem. Pirmkārt, ir svarīgi ievākt datus un vērot roņu uzvedību: kā tie dzīvo, kādus maršrutus izvēlas, kur un kā tie iegūst barību, kur tie atpūšas. Otrkārt, bet ne mazāk būtiski, roņu uzvedība liecina par Baltijas jūrā notiekošo - kā zvejniecība, kuģošana un citas cilvēku darbības ietekmē Baltijas jūras ekosistēmu. “Iegūstot pietiekamu datu apjomu, mēs varam runāt par faktiem un identificēt pārmaiņas Baltijas jūras ekosistēmā,” norāda A. Grušas.


“Novatours” vērš uzmanību, ka iegādājoties kādu no tūroperatora piedāvājumiem tiešsaistē vai ceļojumu birojā, ikvienam ir iespēja atbalstīt Baltijas jūras dzīvnieku rehabilitācijas centra būvniecību EUR 3, 5 vai 10 apmērā. Visi iegūtie līdzekļi tiks pārvirzīti Lietuvas Jūras muzejam projekta īstenošanai.