NOVATURAS
Nesen skatītie
Vēlmju saraksts
Novatours novērtējums
Sīkdatnes iestatījumi

Turcija - valsts, kas lepojas ar savu izvietojumu uz diviem kontinentiem, Eiropu un Āziju. Tomēr ne tikai tās izvietojums ir unikāls, Turcijā jebkurš tūrists atradīs sev piemērotāko – vai tā būtu laiska zvilnēšana kādā no skaistajām pludmalēm, vēstures izpēte kādā no apbrīnojamajām kultūras mantojuma vietām, turku viesmīlības un kultūras iepazīšana viscaur valstij vai Turcijas nacionālo ēdienu un dzērienu izbaudīšana. Lai kāds būtu tūristu mērķis, Turcija var piedāvāt to visu – ne par velti tā ir viena no populārākajām valstīm, ko izvēlas apmeklēt tūristi no visas pasaules. Vai esat gatavs iepazīt Turciju tuvāk?

Informācija, kas noderēs ikvienam tūristam

Valūta – Turcijas nacionālā norēķinu valūta ir turku lira. 1 Turku lira ir aptuveni 0,25 eiro. Attiecīgi 1 eiro ir ~4 Turcijas liras. 1 Lira, savukārt dalās 100 kurušās (oriģināli kuruş). Par 1 liru var iegādāties 1l dzeramo ūdeni, turku klinģeri vai puķu pušķīti.

Svarīgi minēt, ka, lai arī Stambula ir Turcijas visatpazīstamākā pilsēta, kas ir novietota uz kontinentu sastapšanās punkta pie Bosfora šauruma, šīs valsts galvaspilsēta ir Ankara ar 5,27 miljoniem iedzīvotāju (salīdzinājumam visā Latvijā ir 1,98 miljonu iedzīvotāju, kas ir 38% no šīs pilsētas iemītnieku skaita).

Turcijas klimats ir ļoti atkarīgs no teritorijas, kalnu tuvuma, kā arī jūras ietekmes, taču rezumējot, valstī valda karstas vasaras (ar gaisa temperatūru +23-33°C) un siltas ziemas (+13-15°C). Vislabāk uz Turciju braukt pavasarī un rudenī – no aprīļa līdz jūnijam vai no septembra līdz oktobrim, kad karstums nav neciešams.

Piecreiz dienā Turcijā no mošejām skan aicinājumi uz musulmaņu lūgšanām. Jāņem vērā, ka tās skan visdažādākajos dienas laikos - pirms saullēkta, dienas vidū, pēcpusdienā, pēc saulrieta un naktī.

Laiskiem atpūtniekiem

5. Antālijas apkārtne ir vispopulārākais Turcijas kūrortu mērķis, un tas nav bez pamata – šeit katrs var atrast sev piemērota tipa atpūtu, izklaidi un iecienītāko atmosfēru. Peldēšanās sezona ilgst no maija līdz novembrim, un nereti saka, ka Antālijā ir tikai divi gadalaiki – pavasaris un vasara.
Alanjas un Belekas kūrorti piedāvās izbaudīt neaizmirstamas smilšu pludmales. Alanja, saukta arī par “Turcijas Rivjēru”, ļaus iepazīt Kleopatras pludmali, kur esot peldējusies pati Kleopatra, šī pilsēta pavērs iespēju apmeklēt brīvdabas muzeju, kā arī aplūkot astoņstūraino Sarkano torni, kas līdz 1226. gadam bija pilsētas simbols. Beleka – atpazīstama ne tikai ar savām pludmalēm, bet arī ar termālajiem spa un golfa laukumiem, piedāvās iespēju aplūkot arī romiešu amfiteātri un izbaudīt ūdenspriekus Trojas akvaparkā.  Side – senā ostas pilsēta sniegs neaizmirstamas ainavas, pastaigājoties pa garām pludmalēm, kā arī izpētot grieķu-romiešu drupas pilsētā. Savukārt Kemera, kas arī pārstāv “Turcijas Rivjēru”, ir izvietota Vidusjūras dienvidu piekrastē un tai raksturīga oļu pludmale. Pilsētu no rietumiem un ziemeļiem aptver priežu meži, kas radīs patīkamu kontrastu pret pludmales piekrastes ainavām. Turklāt iespējams izmantot trošu vagoniņus, kas tūristus nogādās līdz pat paša Tahtali kalna virsotnei (2366m virs jūras līmeņa).

6. Latviešiem nav sveša pirts kultūra. Tādēļ kārtīgai atpūtai iesakām izmēģināt arī tradicionālo turku pirti (turku val.- hamam>). Pēršanās hamamā ir līdzīga saunai un šīs tradīcijas nāk no Senās Romas laikiem. Pēršanās sākumā cilvēks atpūšas siltajā istabā, kuru silda vienmērīga, karsta un sausa gaisa plūsma tā, lai ķermenis sāktu svīst. Kad ķermenis ir iesilis, pirms noskalošanās ar aukstu ūdeni, var doties uz karsto istabu. Pirtī notiek mazgāšanās un tiek veikta arī masāža un tikai tad var doties tālāk uz atdzišanas istabu, pirms pavisam pamest pirti.

Vēstures cienītājiem

7. Turcija lepojas ar 15 objektiem, kas iekļauti UNESCO Pasaules mantojumu sarakstā. Kā vienu no tiem, jāmin pilsēta Efesu(turku val. – Efes), kurā, pateicoties vislabāk saglabājušajām drupām, var izjust seno laiku atmosfēru. Tā tika uzcelta 10.gadsimtā pirms mūsu ēras. Pavisam netālu no pilsētas atradās viens no slavenajiem septiņiem pasaules brīnumiem – Artemīdas templis, kuru līdz ar pašu pilsētu iznīcināja gotu tautas iebrukums 263. gadā. Pilsēta tika atjaunota, taču diemžēl bez tempļa, un vēlāk tā cieta atkal - šoreiz zemestrīcē 614. gadā.

8. Visi esam dzirdējuši par Trojas zirgu un tā leģendu. Bet vai esat informēti, ka Troja bija tieši pašreizējās Turcijas teritorijā? Mūsdienās var apmeklēt vietu, kur grieķi sniedza trojiešiem padošanās “dāvanu” milzīga koka zirga izskatā. Netālajā Canakkale (turku val. – Çanakkale) var aplūkot Trojas zirgu, kas tika izmantots 2004. gada filmas “Troja” uzņemšanas laikā.

 

Gardēžiem

9. Turku kulinārija un ēdiena dažādība ir nepārspējama, tādēļ ieteicams tūristiem pašiem maksimāli izmantot iespēju, ko sniedz turku virtuve gan viesnīcās, gan ārpus tām. Iepazīstināsim ar dažiem no turku tradicionālajiem ēdieniem.

 

Menemens

(turku val. – menemen) - pagatavots no apceptiem tomātiem, pipariem, olīveļļas un olām, ir gards brokastu ēdiens.

Dolma - nozīmē “pildīti”, kas paver neierobežotas pildījumu variācijas. Lielākoties rīsi ar garšvielām, riekstiem un pat maziem žāvētiem augļiem tiek pildīti dažādos dārzeņos kā, piemēram, paprikā vai cukīnī. Tomēr piekrastes pilsētās un Stambulas centrā tiek pasniegta cita veida dolma – mīdiju. Pildītas mīdijas, kuras tiek pasniegtas ar citronu, ir delikatese starp Turcijas ielu ēdieniem.

Ielu kebabs - (turku val. – kebap) – Turcijā katram reģionam ir savas īpatnības, gatavojot kebabu. Īpaši iecienīts ārzemju tūristu vidū ir Iskender Kebap - liellopa donera gaļa, kas novietota uz svaigi pagatavotas maizes un pārklāta ar tomātu mērci, sviestu un jogurtu.

Balkava - ir sātīgs, salds deserta mīklas izstrādājums, kas izgatavots no mīklas slāņiem, kas savukārt pildīti ar sasmalcinātiem riekstiem un tiek turēti kopā un saldināti ar sīrupu vai medu.
Kā ļoti īpatnējs deserts jāmin tavuk göğsü, kas ir salds, piena pudiņš ar želatīnu, kam tiek pievienotas ļoti plānas vistas krūtiņas šķēlītes, lai iegūtu košļājamu tekstūru.

 

Zinātkārajiem

10. Lai arī Turcijai lielākoties atrodoties Āzijas kontinentā, tā vienmēr bijusi netālu no Eiropas un tiešā vai netiešā veidā ietekmējusi arī Eiropas valstu kultūras. Kā vienu no piemēriem jāmin, ka Nīderlandes simbols – tulpes, nākušas tieši no Turcijas, kad Osmaņu impērijas valdnieks iepazīstināja šo augu eiropiešiem 17. gadsimtā. Ik gadu Stambulā notiek tulpju festivāls par godu šo ziedu izcelsmei.

Turcija ir pārsteigumiem pilna valsts – neatkarīgi, vai mērķis to apmeklēt ir, lai atpūstos pludmalē, izpētītu vēstures lappuses vai izbaudītu turku kultūru. Atrodiet savu mīļāko šķautni Turcijai, rezervējot ceļojumu

Saistīti braucieni