Jaunumi
14.06.2017

Krēta - lepna, patstāvīga Grieķijas sala ar savu kultūru un neaizmirstamām ainavām

Krēta - lepna, patstāvīga Grieķijas sala ar savu kultūru un neaizmirstamām ainavām

Krētas sala ir pārsteidzošs galamērķis tūristiem, kas apmeklē šo salu pirmo reizi, kā arī tiem, kas nolēmuši atgriezties, lai iepazītu citas tās šķautnes un īpatnības. Salā ir neskaitāmas pludmales, ko iepazīt, vairāk kā 1400 mazas unikālas pilsētiņas, ciematiņi, ko apciemot, kalnu aizas, ko izstaigāt un, protams, neatkārtojamā ūdens velšu kulinārija, ko nobaudīt.

Krēta (Grieķija), Novatours

Krētas salas unikālais izvietojums

Krēta ir lielākā Grieķijai piederošā sala, kas atrodas Vidusjūrā, Egejas jūras dienvidos. Krētas salas izvietojums ir unikāls ar to, ka tā atrodas tikpat kā vienādos attālumos no trim pasaules kontinentiem – Āfriku, Eiropu un Āziju. Tieši kontinentu tuvā esamība likusi Krētas salai pārdzīvot dāžādu varu sistēmas – gan romiešu, bizantiešu, venēciešu, kā arī Osmaņu valdīšanu, kas katra ir atstājusi vēsturisku mantojumu arhitektūras veidolā. Blakus cietokšņiem slejas Renesances savrupmājas, kuru jumti saskaras ar turku pirtīm un mošejām, savukārt bizantiešu ietekme redzama fresku bagātajās kapelās, baznīcās un klosteros.

Salai ir divas klimata joslas

Krētas salai, par spīti mazajiem izmēriem (tās platība ir 8 336 km2) ir sastopami divi klimati – Vidusjūras un Ziemeļāfrikas. Lielākoties sastopams šajā salā ir Vidusjūras klimats, kas ir diezgan mitrs, atkarībā no jūras tuvuma, savukārt ziemas ir maigas. Krētas vasaras laikā temperatūras stabiņš tuvosies 30 grādu atzīmei (vidējā temperatūra jūnija, jūlija, augusta mēnešiem ir 25°C). Taču dienvidu krastā, kur vairāk jūtams Ziemeļāfrikas klimats, ir krietni vairāk saulaino dienu un novērojamas augstākas temperatūras visu gadu. Šīs īpatnības dēļ šajā apvidū dateļpalmas ražo cauru gadu un bezdelīgas nemigrē uz Āfriku. 

Ko aplūkot, atrodoties Krētā

Krēta ir nebeidzamu apskates objektu sala katra gaumei un vēlmēm, tomēr sniegsim nelielu ieskatu, ko aplūkot, lai rastu priekšstatu par salas daudzveidību.

Hanjas vecpilsēta – Hanja ir zīmīga Krētas pilsēta, kuras arhitektūrā skaidri redzama venēciešu un turku vēsturiskā ietekme. Restaurētās ēkas eleganti pārveidotas par romantiskām kafejnīcām vai boutique viesnīcām, lai nodrošinātu neatkārtojamu atmosfēru. Neatņemama šīs pilsētas apskates daļa ir naksnīga pastaiga gan Hanjas ostu un promenādi.
Kā jau minēts iepriekš, Krētas salā ir daudz mazu pilsētiņu un ciematiņu – katrā ir sava atmosfēra, šarms un lepni vietējie iedzīvotāji, kas labprāt izrādīs viesmīlību ieinteresētiem tūristiem. Tādēļ, ja ceļojuma maršruts nevijas gar Hanjas pilsētu, citu Krētas pilsētiņu un ciematu apmeklēšana aizstās šo apskates objektu – iespējams pat ar atmiņā paliekošākām emocijām un pieredzi. 

Krēta (Grieķija), Novatours

Samārijas aiza – tiek uzskatīts, ka pārgājiens pa Samārijas aizu ir jāizbauda ikvienam Krētas salas apmeklētājam. Gājiens īpaši ieteicams pavasarī – maijā, kad plaukst pavasara ziedi un nav pārlieku augsta gaisa temperatūra. Jebkuru ceļotāju iespaidos 500m augstās, vertikālās kalnu grēdas, kas iekļauj pārgājiena taku, sakļaujoties līdz par 3m attālumam vienai no otras un izplešoties līdz 150m. Pārgājiena garums ir 16km un laiks patērēts tam variē no 4h pieredzējušiem pārgājiena mīļotājiem līdz 6h nepieredzējušākiem gājējiem. Ne tik lieliem piedzīvojumu meklētājiem ir iespējams doties tikai pirmajos divos takas kilometros, lai nojaustu kalnu grēdu iespaidīgumu. Jāmin, ka pārgājienam takas atvērtas no maija līdz oktobra beigām (katru gadu var būt nelielas izmaiņas datumos).
Knosas pilsdrupas – izrakumi šajā vietā sākās 1878. gadā un turpinājās no 1900. līdz 1930. gadam – pilsdrupas ir daļēji atjaunotas, lai apmeklētājiem radītu priekšstatu par tā laika objekta greznību. Knosas pirmā pils būvēta 1900 gadu pirms mūsu ēras, tā sagrauta zemestrīcē ap 1700. gadu p.m.ē. un pārbūvēta iespaidīgāka un izsmalcinātāka. Daļēji iznīcināta starp 1500. un 1450. gada p.m.ē., taču apdzīvota vēl 50 gadus līdz nodegusi pavisam.
Knosas pilsēta ir Grieķu mīta varoņa Minotaura dzīves vieta. Minotaurs bija radība – daļēji cilvēks, daļēji vērsis, kas, kā leģenda vēsta, dzīvojis zem Knosas pils izbūvētajos labirintos un ticis barots ar jauniem cilvēkiem, līdz to nonāvēja Atēnu varonis Tēsejs. 

Krēta (Grieķija), Novatours

Hēraklejas arheoloģijas muzejs – lai izprastu, ka Krēta ir ar varen bagātu vēstures bagāžu, ļoti ieteicams apmeklēt arī Hēraklejas arheoloģijas muzeju, kurā divos stāvos izstādīti eksponāti no dažādiem laika periodiem 5500 gadu griezumā.  
Elafonisi pludmale – šī pludmale tiek uzskatīta par visskaistāko Krētas salā. Izvietota dienvidrietumu piekrastē, tā atklāj rozīgi baltas smiltis, tirkīzzilu ūdeni un maigas rožu krāsas kāpas. Dodoties pastaigā pa skaisto ūdeni, 50m attālumā var sasniegt Elafonisi saliņu, kuras augstākajā punktā paveras fantastisks skats uz valdzinošo ūdeni, pludmali un kalniem. Jāmin, ka tūristu sezonā pludmale var būt ļoti blīvi apmeklēta, taču ārpus sezonas, pastāv iespēja, ka pludmale pavērs iespēju izpētei jums vien.

Krēta (Grieķija), Novatours

Ceļojums uz Krētu - ikvienam

Vēstures mīļotāji novērtēs kultūrvēsturiskos arheoloģijas mantojumus  un Krētas bagātības, kas slēpjas mītos un leģendās par Zeva un citu dievu pastāvēšanu. Vienkāršas atpūtas kārotāji atradīs mieru un skaistumu nebeidzamajās Krētas pludmalēs. Gardēži nespēs pretoties jūras velšu, vietējās olīveļļas un augļu kārdinājumam. Savukārt aktīvāka dzīvesveida piekritēji salu varēs izpētīt gan līdzenumos, gan kalnu reljefā. Krētas sala spēj katram piedāvāt neaizmirstamu atvaļinājumu un vēlmi atgriezties vēl un vēl.

Leģendas vēsta, ka Krētas salas gaiss ir ārstniecisks. Pat mūsdienu rietumu medicīnas pamatlicējs Hipokrāts uzskatījis, ka Krētas salas gaisam piemīt dziednieciskas spējas un tas dara brīnumus. Par to var pārliecināties vienīgi apmeklējot šo skaisto Grieķijas salu!

Atrodiet sev piemērotāko atvaļinājumu Krētā šeit.

Saistīti braucieni
Grieķija, Krēta, Hersonisa
Star Beach Village & Waterpark
609,00
Grieķija, Krēta, Hersonisa
Hersonissos Palace
405,00
Grieķija, Krēta, Hersonisa
Kalia Beach
339,00
Grieķija, Krēta, Hersonisa
Agrabella
319,00